NAJNOWSZE INFORMACJE PRASOWE

NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

 

22 maja 1997 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o ochronie zwierząt. Jest to pierwszy akt prawny w Polsce, który reguluje postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi. Ustawa nie wyeliminowała jednak drastycznych przypadków znęcania się nad zwierzętami. Przepisy zawarte w tym akcie prawnym nadal wymagają lepszego egzekwowania i wprowadzania w czyn. W tym celu odbywają się szkolenia dedykowane pracownikom sądów i prokuratur. Dla społeczników, ale także zwykłych obywateli powstał bezpłatny kurs stawania w obronie zwierząt, utworzony przez zawodowych adwokatów.

Ochrona zwierząt w Polsce kuleje    

Świadomość społeczna na temat konieczności humanitarnego dbania o zwierzęta systematycznie ulega poprawie. Coraz więcej osób i instytucji włącza się w propagowanie odpowiedniego traktowania zwierząt, które jako istoty odczuwające ból mają prawo do życia we właściwych dla siebie warunkach.

Nadal jednak jest wiele przypadków znęcania się nad zwierzętami, nie tylko poprzez świadome krzywdzenie fizyczne, ale także:

  • porzucenie,
  • zaniedbanie,
  • pozostawienie bez leczenia,
  • utrzymywanie w niewłaściwych warunkach.

Tymczasem jak wynika z raportu: „Analiza praktyki orzeczniczej sądów i prokuratur w sprawach dotyczących przestępstw wobec zwierząt w latach 2017–2019", przygotowanego przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, większość tego rodzaju spraw nie kończy się wniesieniem aktu oskarżenia do sądu.

W latach w objętych badaniem tylko w 193 prokuraturach zarejestrowano łącznie 4748 spraw o przestępstwa z art. 35, który mówi o zabijaniu, uśmiercaniu lub uboju zwierząt z naruszeniem przepisów. Niestety prawie połowa z nich zakończyła się umorzeniem dochodzenia, a 30 proc. odmową jego wszczęcia.

Zwiększa się świadomość na temat praw zwierząt

Zmienić ten stan rzeczy mają szkolenia i warsztaty dla pracowników sądów, prokurator oraz adwokatów. Prowadzi je na terenie całego kraju między innymi mecenas Karolina Kuszlewicz, występująca w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami.  Ponadto dzięki zgodzie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wystartował pierwszy historii autorsko zaprojektowany przez nią i mec. Ewę Dąbrowską "Zielony blok", poruszający tematy stawania w obronie nie tylko zwierząt, ale też przyrody.

Mecenas Kuszlewicz jest także autorką darmowego kursu stawania w obronie zwierząt. „...  to praktyczny kurs przeznaczony dla osób, które działają lub chcą zacząć działać w obronie zwierząt. Prosto i przystępnie." — pisze na swoim blogu mec. Kuszlewicz.

W trakcie dostępnych bezpłatnie nagrań adwokatka przedstawia podstawowe zagadnienia z zakresu skutecznego i zgodnego z literą prawa stawania w obronie zwierząt.  W trakcie 11 odcinków można posłuchać między innymi o:

  • narzędziach, za pomocą których można nieść pomoc zwierzętom,
  • sposobach obywatelskiego wpływania na instytucje, odpowiedzialne za polityki wobec zwierząt
  • dowodach w sprawach zwierząt i roli NGO,
  • wyrokach Sądu Najwyższego,
  • interwencyjnym odbieraniu zwierząt,
  • opiniowaniu programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Ochrona zwierząt wymaga działania ludzi

W 2011 roku Ustawa o ochronie zwierząt została znowelizowana, podwyższając kary za okrutne obchodzenie się ze zwierzętami oraz zabraniając trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób zadający im ból i znacznie ograniczający ruchy dłużej niż 12 godzin w ciągu całego dnia. Jest to ważna regulacja, która podkreśla znaczenie humanitarnego traktowania zwierząt, jednak bez realnego wprowadzania w czyn pozostanie nic nieznaczącym zapisem podobnie, jak pozostałe artykuły wspomnianej ustawy. 

22 maja to dobra okazja, by przypomnieć organom wymiaru sprawiedliwości o ciążących na nich obowiązkach, wynikających z Ustawy o ochronie zwierząt. Warto także pamiętać, że obowiązek reagowania na krzywdę zwierząt ma każdy obywatel naszego kraju. Zgłoszenie o takich przypadkach powinno trafić na Policję, Straż Miejską, Inspekcję Weterynaryjną lub do organizacji zajmującej się statutowo ochroną praw zwierząt.     

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: